0 Kč

0 produktů

Můj košík

 
 777 299 170   

O VLASECH

Anatomie vlasu

Každý vlas má svůj životní cyklus. Narodí se, roste, stárne a poté odumírá a je nahrazen novým. Každý vlas může být během našeho života 20 krát až 25 krát nahrazen. Na zdravé pokožce hlavy je 100 000 až 120 000 vlasů.

1. Kořínek

Kořínek vlasu je uložen v pokožce hlavy. Jeho základem je cibulka, vyživovaná krevními cévami pokožky hlavy, které k vlasu přivádějí výživné látky potřebné pro jeho růst. Každý kořínek má jednu nebo více mazových žláz, které vylučují kožní maz (kožní maz zvlhčuje vlas a pokrývá jej ochrannou vrstvou). Jsou-li mazové žlázy zdravé a fungují normálně, je tento přirozený tuk základem vrstvy, která pokrývá vlas a činí jej hladkým. Někdy však se normální funkce těchto žláz dostává do nerovnováhy. Příliš mnoho kožního mazu má za následek, že vlasy vypadají „mastné a vlhké“, jsou nepříjemné na dotek a co je nejhorší, působí nevábně; tomu se říká mazotok.

Vlasy ztrácejí lesk a hebkost, slepují se do chomáčů; někdy v důsledku mazotoku vznikají lupy. Vlasy také mohou odumírat, aniž by byly nahrazeny novými. V opačném případě nedostatek kožního mazu působí vysychání vlasové pokožky a vlasy jsou pak křehké a snadno se lámou.

2. Pokožka (epidermis)

Vlas je uložený ve vazivovém váčku a vyrůstá vždy šikmo uložen. Na konci cibulky je papila, která je obklopená vlásečnicemi a vyživuje.

Nově vznikající buňky papily vytlačují vzhůru buňky vytvořené dříve. Starší buňky tak vystupují na povrch a během tohoto procesu procházejí různými chemickými přeměnami, jako je rohovatění a dehydratace. Tím dochází k „tvrdnutí“ buněk. Místo, aby byly vytlačeny vzhůru, vytvářejí vlas. Pohyb směrem vzhůru odpovídá růstu vlasu a může trvat dva roky až deset let.

3. Škára (dermis)

V této vrstvě jsou uloženy všechny vlásečnice a nervový systém. Je tvořena kolagenovými a elastinovými vlákny, která dodávají pokožce pružnost a pevnost. Obsahuje 70 % vody.

 

Vlasové vlákno

Viditelnou část vlasu tvoří jemné vlákno chráněné keratinovými šupinami. V případě špatného zacházení šupiny, které normálně hladce přiléhají k vlasu, odstávají. To vede ke ztrátě lesku a vlas se tak stává porézním, což jej činí choulostivějším.

Vlasové vlákno je tvořeno 3 vrstvami buněk:

1. Kutikula (šupinatá vrstva)

Kutikula je vnější vrstva.

Tvoří 8 nebo 9 vrstev buněk, které se překrývají jako rybí šupiny nebo tašky na střeše. Sestává z tvrdé rohoviny (keratinu).

Šupiny jsou tvořeny buňkami bez jader. Jsou průhledné, bezbarvé a čiré. Měly by ležet, aby odrážely světlo, a vlasy tak vypadaly lesklé a zářivé.

Šupiny chrání vnitřek vlasového vlákna. Jedná se o viditelnou část vlasu. Pokud správně neleží, tak se vlasy zacuchávají a jsou bez lesku.

2. Kortex (kůra)

Skládá se z dlouhých pigmentovaných buněk. Je to nejsilnější část vlasového vlákna.


3. Medulla (dřeň)

Je tvořena buňkami bez jader. Někdy neexistuje nebo je nesouvislá. Tvoří střed vlasového vlákna.